Noc Świętojańska w Rożyńsku: tradycja, zabawa i magia


Rożyńsk szykuje się do jednego z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń roku w Gminie Ełk –  Nocy Świętojańskiej. Mieszkańcy Rożyńska wraz z sołtys Anną Kolator oraz Wójtem Gminy Ełk Tomaszem Osewskim, serdecznie zapraszają wszystkich na niezapomnianą noc pełną tańca, tradycji i radosnej atmosfery. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 czerwca na malowniczym brzegu jeziora, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zgłębić polskie tradycje związane z Nocą Świętojańską. Program wieczoru pełen jest różnorodnych atrakcji, które zapewnią rozrywkę dla osób w każdym wieku już od godz. 17.00.

– Atrakcji nie zabraknie, a w programie mamy m.in. potańcówkę, która rozpocznie się przy dźwiękach energetycznej kapeli „Chłopcy z Nowoszyszek” – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – W rytm muzyki ludowej, goście będą mogli oddać się szalonym tańcom i odkryć radość płynącą z wspólnego muzykowania. Kolejnym niezwykłym widowiskiem, które zachwyci publiczność, będzie sobótkowe przedstawienie na wodzie. Magiczne opowieści wypełnią przestrzeń nad jeziorem, tworząc niezwykłą aurę i wprowadzając uczestników w ducha święta.

Niezapomnianą atrakcją dla miłośników aktywności na wodzie będzie możliwość wzięcia udziału w pływaniu łodzią ratunkową i zapoznania się z pracą Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się bliżej codziennej heroicznej pracy strażaków. Dla najmłodszych uczestników przygotowane zostaną gry i konkursy, które dostarczą mnóstwo radości i zabawy. Dmuchance rozłożone na trawie będą zachęcać do beztroskiego skakania i śmiechu, podczas gdy twórcze konkursy pobudzą wyobraźnię i talent dzieci.

Nieodłącznym elementem każdej dobrej zabawy jest także pyszne jedzenie. Mieszkańcy Rożyńska z radością zaprezentują swoje kulinarne umiejętności, oferując możliwość skosztowania potraw przygotowanych przez nich samych.

– Atmosferę wieczoru będzie podgrzewać didżej oraz zespół Whispers – dodaje Edyta Wocial, dyrektor Centrum Kultury Gminy Ełk. – Ich energetyczne występy i zróżnicowany repertuar muzyczny sprawią, że nikt nie będzie mógł usiedzieć w miejscu. W rytmie różnorodnych melodii, od najnowszych hitów po nieśmiertelne klasyki, uczestnicy będą mogli tańczyć i bawić się do białego rana.

Noc Świętojańska to również czas, w którym magia unoszącego się w powietrzu dymu ogniskowego łączy się z romantycznym zachodem słońca i blaskiem płonących świec. Ten niepowtarzalny klimat sprzyja tworzeniu niezapomnianych chwil, buduje więzi społeczne i umacnia tradycję.

– Sobótka w Rożyńsku to po pierwsze tradycja, a po drugie, to doskonała okazja do integrowania społeczności lokalnej i promocji bogactwa polskiej kultury – uważa Wójt Tomasz Osewski. – Noc Świętojańska w Rożyńsku jest nieodłącznym elementem kalendarza kulturalnego naszej Gminy Ełk, regionu Mazur i obowiązkowym punktem dla wszystkich miłośników polskich tradycji. Ta impreza to wyraz lokalnego ducha, troski o przekazanie tradycji kolejnym pokoleniom oraz promocja kultury regionu Mazur. Mieszkańcy są pełni dumy z organizacji tego święta, które łączy wszystkich wokół wspólnych wartości i celebruje to, co najpiękniejsze w naszym dziedzictwie.

Link do artykułu: http://archiwum.elk.gmina.pl/noc-swietojanska-w-rozynsku-tradycja-zabawa-i-magia/